Один із найсильніших символів української культури — вишита сорочка або вишиванка. Історики кажуть, що такий одяг почали носити ще кілька тисячоліть тому, але найбільш популярним він став у 17–19 сторіччі. Сьогодні традиції повертаються в моду, тому вишиті сорочки знову стають частиною повсякденного гардеробу. Розповідаємо, з чим носити вишиванку, щоб виглядати стильно в будь-яких обставинах. 

 

Руйнуємо міф про «вишиванку слід одягати лише на свята»

Українська культура довгий час була під забороною через російську та радянську окупацію. Але люди таємно берегли традиції. Вони передавали вишитий одяг, намиста та рушники з покоління в покоління. Так вишиванки перестали бути повсякденним одягом і стали реліквіями. Довгі десятиріччя їх одягали тільки на великі свята й часто носили лише вдома. 

Але історики наголошують, що в 17–19 сторіччях в Україні люди носили вишиті сорочки кожен день. Їх поєднували спочатку з традиційними елементами вбрання — широкими штанами, пишними спідницями, стьобаними пальто. Але поступово вишиванки стали комбінувати і з європейською модою — піджаками, краватками й навіть класичними костюмами. 

Вишиті сорочки — дуже зручний предмет одягу. Його мінімалістичний фасон поєднується з яскравим оздобленням. Такі особливості дозволяють носити вишиванку не лише на свята. З нею можна створювати сотні й тисячі унікальних образів

 

Коротко про те, як Іван Франко трендсеттером став, та чи він був єдиним

Багато українських діячів культури намагались підтримувати рідні традиції, використовуючи для цього свій гардероб і стиль. Одним з найбільш яскравих прикладів можна назвати Івана Франко, який був своєрідним «неформалом» кінця 19–початку 20 сторіччя. Ще в свою бутність студентом Чернівецького університету він носив європейський костюм, під який одягав традиційну вишиту сорочку. 

Звернувши увагу на численні фотографії Франка, можна побачити, що в нього була величезна колекція вишиванок. Це підтверджує його донька Анна — вона каже, що більшість сорочок її батьку дарували його друзі та колеги. Імпульс, який дав письменник, був настільки потужним, що вишиванки залишались популярними навіть у радянську еру. Вони пережили дві хвилі популярності — спочатку в 1920-х роках, а потім у 1960-х. 

Серед знаменитостей, які відкрито носили вишиванки й підтримували українську культуру, варто назвати Лесю Українку, Володимира Винниченка, Марка Кропивницького й Бориса Грінченка. Ще одним видатним діячем, якому прийшла до вподоби вишита сорочка, був історик Михайло Грушевський. Вишиванки були традицією сім’ї його дружини, яка походить з Тернопольщини. Грушевський часто носив цей предмет одягу на офіційних заходах. Він не розлучався з ним і в період радянської окупації — одна з пізніх фотографій зображає його саме в такій сорочці. 

 

То як і з чим носити жіночу вишиванку, щоб виглядати стильно?

Якщо вам цікаво, під що пасує вишиванка, можна впевнено сказати — вона поєднується майже з усіма предметами сучасного гардеробу! Не обмежуйтесь перевіреними варіантами й образами зі сторінок модних журналів — експериментуйте й підбирайте ті варіанти, які підходять саме вам!

Одягаємо вишиванку із костюмом, наслідуємо класиків!

Суворий дрес-код на роботі — не перешкода для використання традиційної вишитої сорочки. Під неї можна підібрати класичні прямі штани та приталений жакет. Ідеальним центром цього образу стане темна вишиванка — чорна, шоколадна, сіра чи темно-синя. Бажано віддавати увагу вишивці в спокійних тонах — сильний контраст буде привертати надто багато уваги до вашого гардеробу. 

Якщо ви хочете дізнатися, як носити вишиванку з класичним костюмом, зверніть увагу ще на один варіант. Зі штанами та піджаком чорного кольору можна носити білу сорочку. До такого образу ідеально пасує різнобарвна вишивка, яка містить чорний, жовтий, червоний і зелений відтінки. 

 

Вишиванка і джинси: як поєднати ці, здавалось би, протилежні речі?

 

Якщо у вас в голові не вкладається, що вишиванка й джинси можуть бути частинами одного образу, згадайте про «неформала» Івана Франка. Він поєднав традиційний український образ з повсякденною модою того часу. Ви можете зробити те саме!

До класичних синіх джинсів пасують білі сорочки. Бажано вибирати моделі з мінімалістичними однотонними малюнками — блакитними, чорними, коричневими чи червоними. Але не бійтесь експериментувати! Вишиванки можна використовувати навіть у таких сміливих стилях, як «панк» і «гранж». До рваних потертих штанів підійдуть різнобарвні моделі з рослинними чи тваринними орнаментами. Ще одне цікаве рішення — коротка чорна сорочка з чорними джинсами скінні. 

 

Як носити вишиванку з брюками?

Ще одне класичне поєднання, яке можна вдягнути як на побачення, так і в офіс. Сорочку без піджака чи жакета краще комбінувати зі штанами вільного крою. До чорного низу підійде білий верх з яскравою вишивкою — червоною, жовтою, зеленою, помаранчевою. До брюк шоколадного, темно-синього чи бордового відтінку — традиційна чорна модель з червоними візерунками. 

 

Одягаємо вишиванку із шортами чи велосипедками

Коли температура за вікном перевищує +30°, багато людей забуває про вишуканість, намагаючись знайти найлегший і найпростіший одяг. І дарма! Ви можете вдягатися стильно не тільки в прохолодну погоду. Достатньо лише повірити в себе й наважатись на експеримент. 

До шортів пасують різнобарвні вишиванки зі складними орнаментами. Це можуть бути геометричні візерунки, квіткові малюнки чи навіть сучасні принти, стилізовані під українську етнику. Ще одним важливим елементом такого образу буде взуття — зручні кеди, масивні кросівки, черевики-берці чи мінімалістичні сандалі. Таку комбінацію зручно використовувати в повсякденному житті — у такому костюмі можна навіть відправлятися в туристичний похід. 

 

Вбираємо вишиванку зі спідницею

Цікавитесь, як носити вишиванку, щоб зберегти самобутність українських традицій? Тоді поєднуйте її зі спідницею насиченого червоного кольору. Підберіть до неї шкіряну сумочку, недороге намисто з масивних камінців і гребінь для волосся. 

Але завжди варто розглядати, як стильно та сучасно використовувати традиційні предмети одягу:

  • біла вишиванка з синьою вишивкою буде чудово поєднуватися з джинсовими спідницями;
  • довга сорочка з мінімалістичним орнаментом — ідеальне доповнення до «рибальської» сітчастої спідниці;
  • вишиванка в нейтральних тонах з широким рукавом і глибоким вирізом прекрасно комбінується з довгими спідницями — міді чи максі.

 

А з чим можна носити вишиту сукню? Аксесуари до плаття-вишиванки

Класична льняна сукня в світлих тонах — ідеальний фон для яскравої біжутерії. До ваших послуг намиста з камінців, дерев’яних і скляних бусин. Можна також використовувати брошки з рослинними чи тваринними мотивами, які зображають квіти чи пташок. 

З вишиванками часто носять капелюхи — солом’яні в стилі кантрі, широкі м’які в південноєвропейському стилі чи маленькі жорсткі в поєднанні з шортами. Взуття має відповідати кольоровій гамі, але ви можете вибирати будь-які варіанти, від кросівок і шльопанців до черевиків і чобіт. До вишитих сорочок також пасують маленькі охайні сумочки — натуральні шкіряні чи розшиті бісером. 

 

З чим поєднати вишиванку чоловікові?

 

Чоловічі вишиванки мають простіший крій. Зазвичай вони прикрашаються мінімалістичним однокольоровим орнаментом. І це справді універсальний предмет гардеробу. Їх можна носити з класичними штанами, джинсами та шортами різної довжини. У першому варіанті сорочку заправляють під пояс, у всіх інших — носять навипуск. 

Вибираючи штани під вишиванку, намагайтесь уникати сильних контрастів. Найкращі кольорові комбінації виглядають наступним чином:

  • сірий + чорний;
  • білий + сірий;
  • сірий + коричневий;
  • темно-зелений + коричневий;
  • темно-синій + чорний. 

Класичні піджаки не надто пасують під вишиванки. Якщо ви звернете увагу на фото Івана Франка, в його образі завжди можна побачити певну недосконалість. Краще вибирати піджаки, жакети й кардігани в сучасному стилі smart casual. Вони виглядають достатньо вільно й невимушено. 

Суворих правил щодо вибору взуття не існує. Але краще уникати суто спортивних кедів і кросівок. Знову ж таки перевага віддається сучасному міському стилю. Він передбачає використання кедів у нейтральних тонах, кросівок на тонкій підошві, лоферів чи мокасинів. 

 

Секрети, як зробити ваш образ з вишитою сорочкою неповторним

  1. Звертайте увагу на значення національного орнаменту. Використовуйте доречну символіку, яка найкраще передає риси вашого характеру. 
  2. Різнобарвність — це чудово, але в неї також мають бути межі. Якщо ви підбираєте вишиванку з яскравими візерунками, інші предмети гардеробу повинні мати спокійний дизайн. 
  3. Уникайте зайвого офіціозу. Вишиті орнаменти завжди будуть виділятися на суворому мінімалістичному фоні. Якщо ви маєте справу з дрес-кодом, краще розбавити їх доречною біжутерією, сумочкою чи іншими аксесуарами. 

 

Ми рекомендуємо
Колір
Колір малюнку
Матеріал