Львів, вул. Театральна, 23

Особливості українських вишиванок: види і фасони

 

Українські вишиванки — це краса, сила, унікальність та істина у кожному орнаменті. Безумовно, види вишиванок повʼязані з нашою історією, з життям наших предків та староукраїнськими віруваннями. Пропонуємо пізнати різновиди українських вишиванок, щоб стати ближчими до власного культурного генотипу.

Види вишиванок залежно від тканини

Тканини — мабуть, друге, на що ми звертаємо увагу, після красивої вишивки. Звісно, вигляд тканини також впливає на сприйняття і вишиванки і навіть людини, яка її носить. Та наші предки були такими завзятими, що вміло вишивали на різних полотнах, а ми це перейняли, залучили сучасні технології і тепер маємо величезний вибір тканин для вишиванок.

Серед найпопулярніших видів натуральних тканин — автентичні лляні та конопляні, буденні бавовняні, розкішні шовкові, та вже забуті шерстяні й шкіряні. Штучні ж можна поділити на власне штучні (як от штапель), синтетичні (як от капрон, нейлон чи лавсан) та змішані (наприклад, льон з лавсаном).

Види вишиванок за технікою вишивки

Вишивка хрестиком – чи не це спало вам на думку? Та лише уявіть: в Україні існує понад 100 технік вишивки! Кожний — унікальний. Розглянемо кілька найвідоміших:

  • вишивка гладдю — з нею вдаються найчіткіші рослинні та тваринні орнаменти, бо стібки рівні або скошені,
  • мереживна — найчастіше нею прикрашені скатертини, хустки та тюлі, зазвичай її асоціюють із святковістю,
  • вишивка хрестиком — популярна і сьогодні техніка, в основі якої перехрещування ниток,
  • аплікаційна — дуже кропітка праця, нагадує мозаїку, тільки “мʼяку”, адже візерунки складають із клаптиків різних тканин,
  • штапівка — лічильна техніка вишивання, утворює легкі, дещо прозорі візерунки,
  • вишивка бісером — має свій шарм і вирізняється виблискуванням на світлі,
  • машинна вишивка — можливості сучасних технологій, може якісно відтворити чимало народних технік.

Фасони вишиванок за стилем та призначенням

Дуже цікаво формувався й крій вишиванки. Ще скіфи носили так звані туніки — довгі сорочки з вишивкою. Цікаво, що цей вид одягу був однаковим для жінок і чоловіків, адже тоді ще не було ані штанів, ані спідниць. У таких туніках горловину не збирали. Досі такий, але дещо модернізований крій залишився популярним у деяких регіонах України, і саме він у основі вишитих суконь.

Короткі сорочки зʼявились пізніше, разом з ними і акуратний крій рукавів — завужений у чоловіків (щоб не заважав при роботі) і зібраний у жінок (щоб жінці було легше поратись по господарству, підтягувати рукави вище). А також зʼявились горловини у чоловічих сорочках і різноманітність жіночих вирізів.

А зараз виділимо ті види вишиванок, які дуже цікаво пізнавати й розрізняти, це допоможе вам свідомо обрати собі сорочку. 

  • Традиційна вишита сорочка — має автентичний вигляд завдяки лляній тканині з сіруватим або молочним відтінком, вишита хрестиком і мережками, можливо гладдю, поєднанує чорні та червоні нитки, або ж сині.
  • Патріотична вишиванка — також лляна, але вишита лише класичними чорно-червоними нитками.
  • Сучасна вишиванка — найуніверсальніший вид українських вишиванок, адже може поєднувати різні техніки та кольори вишивки, може мати різноманітний крій, унікальні манжети та бути прикрашена вишитими елементами на будь-який смак, і попри все, нагадуватиме традиційний одяг.
  • Чоловічі вишиванки — найбільше вирізняються довгими та густими геометричними орнаментами аж під шию, де сорочка й завʼязується або застібається, адже мають коміри, а також манжети та горловини. Види чоловічих вишиванок раніше залежали й від віку чоловіка, від його сімейного статусу.
  • Жіночі вишиті сорочки — тут особливу увагу віддають рукавам, зазвичай вони розкішно вишиті і не мають манжетів. Також жіночі вишиванки традиційно без горловини, натомість є вирізи.

Фасони українських вишиванок — це неймовірний колорит і різноманіття, які ми розгалужуємо з кожним роком. Зараз ви можете обирати: традиційну чи сучасну вишиту сорочку, довгу чи коротку, з широким чи завуженим рукавом. І в будь-якому разі почуватиметесь особливо, адже вишиванка — це наше, рідне.

Характерні риси вишиванок різних областей України

Україна — хоч і єдина, але така колоритна! Кожний регіон має власні діалекти, традиції і культурні особливості. А як щодо вишиванок?

  • Наприклад, на Гуцульщині вишиванки так і хочеться назвати найвільнішими. Вони не мають обмежень, традиційно можна вишивати будь-якими кольорами, техніками та орнаментами, навіть додавати золотаві вкраплення. І все це — на одній сорочці!
  • Київщина славиться вишиванками з геометричними орнаментами, основними тут вважаються чорні та червоні кольори, а також популярні зелені вкраплення.
  • Серед вишиванок Луганщини переважають поліхромні орнаменти, вишиті хрестиком.
  • Яворівські вишиванки — дуже “квітучі”, зазвичай із зображенням рослин та вишиті гладдю. Орнаменти дуже яскраво виглядали, бо традиційно обирали жовтні, червоні та блакитні нитки.
  • На Харківщині вишивали товстими й дуже барвистими нитками, тому візерунок ставав рельєфним. Тут використовували стільки видів узорів та технік, що основні навіть важко виділити.

Ми безперервно досліджуємо вишиванки у різних куточках нашої країни і активно працюємо над проєктом “Вишивана Україна”, де ви можете побачити особливості вишиванок різних регіонів та обрати свою автентичну сорочку.

Види вишиванок в Україні — це історія, яка писалась століттями, це вірування наших пращурів, які ми досі вкладаємо у лляні рукави. Якщо прислухатись до власних відчуттів, то усі вишиванки, незалежно від виду, додають нам, українцям і українкам, сили.

Тепер ви зможете обрати свою сорочку сили більш свідомо.



Також ви можете переглянути:
Ми рекомендуємо
Рекомендовані статті цієї категорії

Що подарувати на День вчителя? Оригінальні подарунки викладачу

Незабаром в Україні відбудеться урочисте свято, до якого будуть дотичними батьки всіх дітей шкільного та студентського віку. Це – «День працівників освіти» або «День освітянина», присвячений всім педагогам незалежно від...

Що подарувати на Різдво? ТОП ідей оригінальних подарунків

Не знаєте, що подарувати на Різдво вашим близьким і шукаєте нестандартні ідеї? Враховуючи різноманітність товарів на полицях офлайн магазинів і вітринах маркетплейсів, пошук ідеального подарунка може виявитися досить складним завданням....

Оригінальні подарунки для першокласників: Ідеї для 1 вересня

Свято знань — це момент, коли в серцях першокласників народжується перше усвідомлення великої життєвої подорожі, яка їх чекає. Вони стоять на порозі нового світу, сповненого відкриттів, викликів і можливостей. Цей...

Львівська вишиванка

Традиції і особливості вишивки на Львівщині Вишиванки Львівської області вражають різноманіттям і майстерністю виконання. Які саме кольори й орнаменти переважали на Львівщині — дізнайтесь у статті від Svarga. Львівщина здавна...
Свіжі матеріали

Колекція «Низинка»

Чому “низинка”? Бренд SVARGA вкотре хоче звернути увагу українців на різноманіття технік вишивки. Цього разу ми обрали техніку “низинка”, яка є однією з найбільш старовинних і унікальних видів одностороннього вишиття....

Що подарувати на День вчителя? Оригінальні подарунки викладачу

Незабаром в Україні відбудеться урочисте свято, до якого будуть дотичними батьки всіх дітей шкільного та студентського віку. Це – «День працівників освіти» або «День освітянина», присвячений всім педагогам незалежно від...

Бренд SVARGA зібрав вишиванки з усіх регіонів України

Про колекцію «Вишивана Україна» Наше гасло: Нитки минулого – стежки майбутнього Як з’явилася колекція? У перші дні повномасштабного вторгнення команда бренду SVARGA припинила свою звичну роботу — ми переключилися на...

Що подарувати на Різдво? ТОП ідей оригінальних подарунків

Не знаєте, що подарувати на Різдво вашим близьким і шукаєте нестандартні ідеї? Враховуючи різноманітність товарів на полицях офлайн магазинів і вітринах маркетплейсів, пошук ідеального подарунка може виявитися досить складним завданням....
Колір
Колір малюнку
Матеріал