Символіка української вишивки та орнаменти

Що ви бачите, дивлячись на вишитий рукав своєї вишиванки? Червоні й чорні нитки чи любов і мудрість? Насичений синій чи оберіг від недобрих сил? Орнаментом  можна описати усе — природу, емоції, відчуття й навіть розповісти цілу історію. А вишивана сорочка — як книга, яку треба вміти читати та розуміти. Спробуємо навчитись цього?

Символіка української вишивки та орнаменти

Первинним завданням орнаментів вишиванки було дарувати добру долю та оберігати господаря. А щаслива доля в кожного була своя, тому й символіка українського орнаменту така багата. Деякі візерунки ставали тогочасною класикою і навіть канонами. Наприклад, незаміжні дівчата вишивали символи родючості і запліднення, а також добробуту, бо бажали власній майбутній сімʼї. Чоловіки ж найчастіше носили сорочки, вишиті синіми нитками, бо це символ душевного спокою, впевненості та розуму. А от старші люди вже мали честь носити вишиванку з чорним орнаментом — символом життєвої мудрості та нажитого достатку. До речі, у деяких регіонах сучасної України наші предки навіть вплітали чорні нитки у весільні рушники, щоб побажати молодятам довгого й заможного подружнього життя.

Види орнаментів на вишиванці та про що вони говорять

Та пропонуємо пізнати символи української вишивки глибше й переглянути короткий словник-перекладач орнаментів, щоб подивитись на свою вишиванку по-новому.

  • Коло — сонце, потужна енергія, вічне буття. Вважалось, що промені сонця на вишиванці дарують її господарю силу. Коло майже завжди поєднували з іншими орнаментами, щоб надати йому складнішого та сильнішого значення.
  • Дерево світу або Дерево життя — символ єдності трьох світів: підземного, земного та небесного. А також єдності трьох часових просторів: коріння – це минуле, стовбур — теперішнє, а крона – майбутнє. Цей орнамент часто зʼєднували з рослинними, а згодом почали асоціювати з Жінкою-берегинею, Праматірʼю. Такі узори були дуже детальними й по-мистецьки виглядали на великих вишитих рушниках, які були оберегами дому.
  • Квадрат — символ добробуту, миру, достатку та родючого поля. Це особливе значення неземного, адже має закодовану цифру 4 (чотири кути), що для наших предків уособлювало гармонію світу — 4 пори року, 4 життєві цикли, 4 сторони світу тощо.
  • Хрест — протилежність квадрата. Він символізує єдине начало й вважався оберегом від злого ока та поганих духів. Прямий хрест — Сонце, Творець та чоловіча енергія, косий — Місяць та жіноча енергія. А якщо хрест всередині кола — це астрологічний символ планети.
  • Ромб — цей український орнамент складається із двох трикутників та означає зʼєднання: чоловічого і жіночого, сонця і землі, людини й землі. А от ромб із крапкою символізував засіяне поле й означав добрий врожай, достаток. З часом у формі ромба почали вишивати й інші візерунки та залишати їх найчастіше на весільних рушниках. А для вагітних жінок вишиванка з ромбами була оберегом. Багате значення — ось чому й на сучасних вишиванках цей орнамент такий популярний.
  • Трикутник — вузька брама, яка веде до вічного життя й символ обʼєднаної Трійці: три стихії (вода, земля, вогонь), три рівні життєвого буття (народження, життя, смерть) , а із християнством — символ Святої Трійці.
  • Шеврони — це незамкнуті трикутники. Якщо вершина донизу — це матеріальний світ, жіночність та уособлення лона, де зароджується і розвивається нова душа — дитина. Якщо ж вершина догори — символ чоловічої духовної енергії.
  • Хвилясті лінії — постійна зміна часу та простору (природні стихії, дні й ночі, пори року). Найчастіше в них вкладали значення води — якщо хвилясті лінії чи зигзаги вертикальні — це символіка дощу, якщо горизонтальні — небесна волога (хмари, туман).
  • Зорі — символ, що наближує людину до космосу й притягує вищу силу, яка захищає від злих духів, лихої долі та хвороб. Якщо зорі зʼєднані лініями — то це про єднання космічних сил, яке ніщо не може порушити.
  • Кривий танець (або безконечник) — орнамент має гнучкі вигини, що символізують воду та гармонійне життя. Та цей український орнамент можна вишивати безкінечно (звідси й назва безконечник), тож має і значення вічного життя. Доведено, що цю символіку українського орнаменту наші предки використовували ще понад 20 тисяч років тому! А кривим танцем його називають, бо асоціюють із ритуальними весняними танцями, якими, вважалося, дівчата закликають землю прокинутись для засівання.
  • Ключі (також вужі або s-мотиви) — символ земної води (річки, озера), яка дає врожай на землі. Вишиванки з цією українською символікою здатні оберігати душевний спокій людини. Але так було не одразу, первинно ключ уособлював Змія — хранителя підземного царства, який був символом чоловічої сили, родючості та запліднення.
  • Повна рожа (або восьмипроменева зірка) — це накладання двох видів хрестів — рівного (чоловіче начало) та косого (жіноче), тому це дуже шанований символ єдності чоловіка та жінки, безмежної енергії, з якої зароджується життя. До сьогодні повна рожа зберегла свою актуальність, а вчені продовжують її вивчати. Є припущення, що цей орнамент вишиванки візуалізує модель енергетичного поля не лише людини, а загалом живого організму. Саме з цифри 8 розпочинається зародження життя — 8 клітин (тіло) та 8 енергетичних хвиль (душа).
  • Рослинні мотиви — зміцнення роду та щасливе життя. Серед рослинної символіки українського орнаменту є чимало цікавого: наприклад, калина — любов, достаток та материнство, квіти — дівочість та процвітання роду, виноград — сімейне щастя, чорнобривці — материнська любов, барвінок — цнотливість та дівоча честь, троянда — кохання, півонія — надія. Найчастіше рослинні орнаменти вишиванок носили жінки, а чоловікам же пасували геометричні зображення. Але от гілля дуба не часто побачиш на старовинних жіночих вишиванках, бо це уособлення найвищого бога блискавки та грому Перуна — символ мужності та влади, його носили лише чоловіки.
  • Тваринні мотиви — рідкісніші, й часто значення зашифрованого зображення конкретної тварини на конкретній вишиванці знала лише вишивальниця. Проте були й загальноприйняті символи: півень — захист від зла, лелека — оберіг немовлят, чайка — самотність та бідність, павичі — символ весілля, а голуби — неба та миру. Часто на весільних рушниках вишиті й розкішні Жар-птиці — символізують тепле подружнє життя для молодят.
  • Сварга — один з енергетично найсильніших знаків, якому надавали магічну силу. Це символ Сонця, міцного роду та правильного, гармонійного розподілу у світі. Навіть давньоіндійською мовою “сварга” означає “рай” — прекрасне місце, у якому кожна душа існує в спокої та рівновазі. Та і тут є деталізація: якщо сварга повернута за годинниковою стрілкою — це символ міцних і теплих родинних звʼязків, якщо проти — це оберіг вашого духовного полумʼя.

Символіка кольорів українського орнаменту

Та навіть якщо ви знаєте символи української вишивки  — це не означає, що ви достеменно зможете їх розшифрувати. Бо на більшість українських орнаментів впливає і колір, яким вони вишиті. Ось кілька основних принципів.

  • Білий — звісно, невинність. Вважалось, що цей колір вберігає від злого ока й носити його могли лише незаміжні дівчата.
  • Зелений — дівочий колір весни, молодості, енергії, танців та безтурботності. Він наближував до природи, допомагав із нею порозумітись та уникнути її гніву — природного лиха.
  • Синій — колір, що оберігає і дарує силу. Вважався чоловічим кольором й дарував вдачу у чоловічих починаннях. Також синім вишивали одяг для дітей, щоб вберегти від злих духів, адже через беззахисність діти не могли самі захистити свій розум.
  • Червоний — божественна любов до ближнього, до природи, до світу, до життя, до сонячної енергії та до богів. Червоним вишивали, коли хотіли закарбувати на вишиванці радість та щасливу долю. За традицією, такі вишиванки носили жінки та дівчата.
  • Жовтий і жовтогарячий — про добрий врожай і достаток, адже це колір пшениці, жита, хліба та меду.

А зараз візьміть свою вишиванку та спробуйте подивитись на неї по-новому — із сенсом та розумінням, із бажанням прочитати код своїх предків. Коли розумієш символи вишивки — орнамент стає ще красивішим.

Хіба ж вишита історія на вашій сорочці — не скарб? Носіть це багатство не лише на День вишиванки, а й у будні дні, та особливо тоді, коли вам потрібна підтримка. Орнаменти вишиванок, символіка та сама вишиванка — завжди будуть на вашому боці.



Також ви можете переглянути:
Ми рекомендуємо
Рекомендовані статті цієї категорії

Що подарувати на День вчителя? Оригінальні подарунки викладачу

Незабаром в Україні відбудеться урочисте свято, до якого будуть дотичними батьки всіх дітей шкільного та студентського віку. Це – «День працівників освіти» або «День освітянина», присвячений всім педагогам незалежно від...

Що подарувати на Різдво? ТОП ідей оригінальних подарунків

Не знаєте, що подарувати на Різдво вашим близьким і шукаєте нестандартні ідеї? Враховуючи різноманітність товарів на полицях офлайн магазинів і вітринах маркетплейсів, пошук ідеального подарунка може виявитися досить складним завданням....

Оригінальні подарунки для першокласників: Ідеї для 1 вересня

Свято знань — це момент, коли в серцях першокласників народжується перше усвідомлення великої життєвої подорожі, яка їх чекає. Вони стоять на порозі нового світу, сповненого відкриттів, викликів і можливостей. Цей...

Львівська вишиванка

Традиції і особливості вишивки на Львівщині Вишиванки Львівської області вражають різноманіттям і майстерністю виконання. Які саме кольори й орнаменти переважали на Львівщині — дізнайтесь у статті від Svarga. Львівщина здавна...

Вишиванки східних областей

Вишиванки Луганщини, Донеччини та Харківщини: автентика традицій Українська вишиванка є символом національної культури, але кожен регіон країни має свої унікальні особливості. У східних областях, таких як Луганщина, Донеччина та Харківщина,...

Особливості та переваги машинної вишивки

Вишитий одяг користується особливою популярністю сьогодні. Вишиті плаття, блузки, сорочки виглядають вишукано і елегантно. Оригінальна вишивка на одязі  часто урізноманітнює повсякденні образи.  Автентичні  вишиті блузки і сорочки ручної роботи коштують...
Свіжі матеріали

Колекція «Низинка»

Чому “низинка”? Бренд SVARGA вкотре хоче звернути увагу українців на різноманіття технік вишивки. Цього разу ми обрали техніку “низинка”, яка є однією з найбільш старовинних і унікальних видів одностороннього вишиття....

Що подарувати на День вчителя? Оригінальні подарунки викладачу

Незабаром в Україні відбудеться урочисте свято, до якого будуть дотичними батьки всіх дітей шкільного та студентського віку. Це – «День працівників освіти» або «День освітянина», присвячений всім педагогам незалежно від...

Бренд SVARGA зібрав вишиванки з усіх регіонів України

Про колекцію «Вишивана Україна» Наше гасло: Нитки минулого – стежки майбутнього Як з’явилася колекція? У перші дні повномасштабного вторгнення команда бренду SVARGA припинила свою звичну роботу — ми переключилися на...

Що подарувати на Різдво? ТОП ідей оригінальних подарунків

Не знаєте, що подарувати на Різдво вашим близьким і шукаєте нестандартні ідеї? Враховуючи різноманітність товарів на полицях офлайн магазинів і вітринах маркетплейсів, пошук ідеального подарунка може виявитися досить складним завданням....

Вишиванка з міста Маріуполь

Для створення вишиванки «Маріупольщина» бренд SVARGA відтворив орнамент з чоловічої вишитої сорочки, яка належить роду Олександра Збандуто, а саме його дідусю Віталію. Вишиванка була весільною та зафіксована на весільному фото...

Оригінальні подарунки для першокласників: Ідеї для 1 вересня

Свято знань — це момент, коли в серцях першокласників народжується перше усвідомлення великої життєвої подорожі, яка їх чекає. Вони стоять на порозі нового світу, сповненого відкриттів, викликів і можливостей. Цей...
Колір
Колір малюнку
Матеріал