Традиції і особливості вишивки на Львівщині
Вишиванки Львівської області вражають різноманіттям і майстерністю виконання. Які саме кольори й орнаменти переважали на Львівщині — дізнайтесь у статті від Svarga.
Львівщина здавна була осередком традицій, що закохували в українську культуру. Отож і вишиванки цього регіону досі залишаються одними з найцікавіших для досліджень етнологів. Барвисті візерунки, оригінальні техніки, контрасти кольорів, низка фігурок-символів — ось коротка характеристика львівських вишиванок. Звичайно, вишиванки Львівщини були не лише предметом одягу. Йшлося про символ, традицію, певне повідомлення для нащадків, зашифроване в стібках на полотні. Вишиваючи сорочки, мешканці Львова не шкодували кольорів. Тож одяг є яскравим, впізнаваним серед вишиванок з різних регіонів України. Однак що говорити про Україну, коли й сама Львівщина поєднує низку вишитих сорочок — різних за техніками, тканинами, кольоровими гамами чи символікою візерунків. Вишиванка кожного району — від Сокальщини до Жидачівщини — особлива, бо несе свій сакральний зміст. І попри часові прірви, цей зміст досі можемо нести й ми, коли одягаємо вишиті сорочки.
Усі такі схожі, проте такі неповторні — українські вишиванки
Чи доводилося вам за вишиванкою людини визначати, який регіон України є рідним для неї? Про вишиту сорочку говорять як про національний одяг українців, але насправді вона може розповісти значно більше. Так, для волинських вишиванок характерне зображення геометричних фігур, тож часто траплялися візерунки зірок, ромбів, ламаних ліній. З кольорів же волиняни надавали перевагу червоному. А закарпатська вишивка, до прикладу, вважається однією з найрізнобарвніших. Тут можна знайти до десятка кольорів, до того ж кожне село мало свою улюблену гаму, яку використовувало найчастіше. Натрапили на вишиванку з рослинно-квітковими орнаментами? Ймовірно, вам пощастило знайти вишивку Херсонщини. Мешканці цього регіону не лише полюбляли зображати символічних рослин і тварин, а й створювали ідеограми, одна з найпопулярніших — «Світове дерево» — означає образ Матері-Землі. Цікавими для досліджень є й вишиванки Івано-Франківщини. Їх створювали за допомогою старовинних технік «колення» і «кручення», що, між іншим, є одними з найскладніших у виконанні. Такі сорочки зазвичай мають пишні рукави й гармонійно поєднують багато різних технік вишивання. А мешканці Львівщини виконували вишиванки здебільшого хрестиком або стебнівкою, аби зробити сорочку легкою, схожою на тонке мереживо. Любов до вишивання міцно закарбувалася і в серцях кримських татарок. Їхні вишиванки складаються з контрастів. На сорочках зображають квітчасті орнаменти з ніжними кольорами, а кожна квітка — це образ, що часто міг охарактеризувати людину, для якої був призначений одяг.
Кожен регіон України палко плекав і оберігав свої традиції, тож відмінності у вишиванках ми легко простежуємо й зараз. Однак, безумовно, всі сорочки мають щось спільне — любов до «свого» — і про це свідчить кожен вишитий орнамент.
Чим відрізняються вишиванки Львівщини від решти українського строю?
З-посеред низки українських вишитих сорочок не важко розпізнати львівську вишиванку: вона виглядає легкою і прозорою. Такий ефект створений завдяки білому простору, що залишають поміж вишитих елементів. Так сорочка здавалася ще й об’ємною. Вибір тканини залежав від типу вишиванки: для святкових використовували легшу — лляну — тканину, повсякденні ж робили з цупкішого матеріалу. Щодо технік, то львівські вишивки зазвичай виконані хрестиком або стебнівкою. Це також робить сорочку легкою, делікатною. Доповнюють таке враження ще й геометричні орнаменти, виконані різнобарвними нитками.
Вишивка Львівщини: різні райони — різні вишиванки
Інколи складно загально охарактеризувати особливості вишивки Львівщини, адже кожен район області вирізняється своїми візерунками, улюбленими символами та цікавими техніками. Так, окремі райони Львівщини могли винаходити власні техніки вишивання та запроваджувати ці тренди у всій області. Пропонуємо розглянути характеристики вишивок різних районів Львівської області та переконатися, що кожна сорочка — унікальна.
Яворівська вишивка та її особливості
Ви точно впізнаєте яворівську вишивку серед інших, адже вона вражає яскравістю. Жовтий, помаранчевий, червоний, зелений — ось кольори ниток, що найбільше подобалися мешканцям цього району. Натомість чорний трапляється рідше, що відрізняє яворівські сорочки від, скажімо, сокальських. Також до особливостей яворівської вишивки відносимо багатство кроїв та наявність складних рослинних елементів. Дрібні візерунки складалися з окремих яскравих фігурок: «сосонок», «купочок», «деревців», «клинців», «кривульок». До того ж на Яворівщині утворилися свої особливі методи гаптування, так звана славна яворівка, що швидко поширилися на всю область.
Серед асортименту SVARGA ви можете знайти дві сорочки з вишивкою цього львівського району — Яворівщина та Яворівська врода.
Контрастна сокальська вишивка
Сокальська вишивка значно відрізняється від яворівської. Як ми вже згадували, справа насамперед у кольоровій гамі: на Сокальщині переважає вишивка чорними нитками. Люди часто пов’язують це з трагічними легендами, мовляв, така традиція склалася після того, як монголо-татари спалили місто Сокаль. Сокальські вишиванки містять геометричні орнаменти та рослинні візерунки, а між елементами майстрині залишали білий простір, аби зробити сорочку легкою і ніжною. З найпопулярніших технік вишиття Сокальщини — хрестик та стебнівка. Завдяки легкості й контрастності сорочки цього району є одними з найпопулярніших і зараз.
Вишивка Городоччини: особливий шов «півмісяці»
Найбільшою особливістю городоцьких вишиванок є так званий городоцький шов або ж «півмісяці». Йдеться про чергування круглих «місяців» або напівкруглих «півмісяців» у техніці гладі. Зазвичай ці візерунки виконувалися червоними нитками, а стібки «півмісяців» лежали щільно, аби початок одного збігався з кінцем іншого. Орнаменти, що утворювалися «півмісяцями», є архаїчними в городоцькій вишивці. Сорочки цього району також відомі своєю контрастністю. На них переважає червона барва з доповненням синіх або ж чорних візерунків.
Хочемо анонсувати, що SVARGA у співпраці з Городоцьким історико-краєзнавчим музеєм планує випустити сорочку з автентичною городоцькою вишивкою. Тож скоро ви матимете можливість поповнити нею свій гардероб.
Жидачівська вишивка і її насичені візерунки
Жидачівські вишиванки вирізняються своєю яскравою кольористикою. Мешканці цього району не боялися ні синіх, ні червоних, ні зелених, ні яскравих вишневих чи фіолетових барв. Крім того, на таких сорочках напрочуд гармонійно поєднуються геометричні орнаменти з рослинними, зокрема квітковими. Для вишиванок Жидачівщини найчастіше підбирали лляну, а не конопляну тканину. З найпопулярніших технік вишиття — гладь та хрестик, що часто поєднувалися на одній вишиванці.
Як традиційно носили вишиті сорочки на Львівщині?
Уявіть собі, в гардеробі мешканки Львівщини могло бути до тридцяти п’яти вишиванок, а в заможніших їх кількість сягала шістдесяти. Вишиті сорочки не сприймалися як щось святкове, це був елемент повсякденного одягу. Їх поєднували з відповідними спідницями та аксесуарами: головними уборами, запасками, фартухами, кептариками, коралями тощо. Цікаво, що поєднання елементів одягу в представників різних регіонів Львівщини могло суттєво відрізнятися. Наприклад, у селах, що ближчі до Буковини, поверх сорочки жінки одягали вишитий кептар. А мешканки околиць Стрия надавали перевагу мальованим спідницям та білим фартухам із вишивкою внизу. Тим не менш, основний елемент гардеробу був спільним — вишита сорочка.
Продовження традицій львівської вишивки у сучасності
Сьогодні давні приклади вишиванок варто радше дбайливо зберігати. Натомість одягати можна ті, що продовжують традицію вишивки та створюються на основі аналізу давніх символів і технік, кольорів та орнаментів. Осучаснення автентичних елементів та акцент на історії поколінь кожного регіону — це ще й принципи нашої колекції «Вишивана Україна». Кожна сорочка відображає традицію представленого регіону та доводить, що вишиванка була, є та залишається стильним елементом гардеробу українців. У колекції представлені й вишиті сорочки Львівщини, зокрема Яворівського району. Ми зберегли сакральні значення одягу, аби ви могли не лише почуватися стильно і впевнено, а й пам’ятати про зв’язок між поколіннями. Зрештою, кожна вишиванка — таємна історія якоїсь української родини, тож несімо її з гордістю.