Для створення вишиванки «Маріупольщина» бренд SVARGA відтворив орнамент з чоловічої вишитої сорочки, яка належить роду Олександра Збандуто, а саме його дідусю Віталію. Вишиванка була весільною та зафіксована на весільному фото 1959 року.

Історія роду

Рід Збандуто по батьківській лінії – надазовські греки. Спершу родина проживала в Криму. В 1778 Катерина II виселила греків з півострова і предки Олександра заснували село Ялта біля Маріуполя, де проживали до 1930-х років. Пізніше на цьому місці відбулась Грецька операція – масові репресії проти грецької етнічної меншини. НКВС СРСР розстріляло більше десяти чоловіків з роду Збандуто. Прадіду і прапрадіду Олександра вдалося вижити та переїхати до Маріуполя.


Весілля Віталія та Людмили Збандуто
м. Маріуполь – 1959 рік

Рідний дідусь Олександра, Віталій, народився та проживав вже у Маріуполі. Там і зустрів свою майбутню дружину Людмилу.  У 1959 році до їх весілля, друг Віталія, місцевий житель, подарував вишиту сорочку.  Тому саме на весільному фото родини Збандуто зафіксовано нареченого у вишиванці. Пізніше доля Віталія Збандуто завела його у мореплавство та згодом на легендарний металургійний комбінат “Азовсталь”.


На фото – родина Збандуто, серед присутніх – дідусь Віталій  та його дружина Людмила
(5-ий та 6-та зліва на право, у другому ряду), прапрадід Олександра (сидить по центру у вишиванці, 5-ий зліва на право).

Бренд SVARGA вирішив пошити сорочку Віталія Збандуто, щоб зафіксувати звичай носіння вишиванки в місті Маріуполь. Доля роду Збандуто є яскравим тяглим прикладом української родини, яка постійно бореться за свою свободу та неодноразово потерпає від репресій з боку росії.

Пам’ятаймо про всі утиски та злочини проти людяності, які запроваджувала росія на наших землях. Кожна спроба затерти нашу історію, знищити пам’ять про українську культуру, зокрема, культуру вишитого одягу, буде марною лише тоді, коли ми ретельно боронитимемо пам’ять свого роду та своєї держави.

Ми рекомендуємо
Колір
Колір малюнку
Матеріал